AJAN YETİŞTİRME OKULU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AJAN YETİŞTİRME OKULU

TÜRKİYEDE İLK...AJAN YETİŞTİRME OKULU RPG SİTESİ (kapalıdır)

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

role playing game (RPG)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

role playing game (RPG) Empty
MesajKonu: role playing game (RPG)   role playing game (RPG) Icon_minitimePtsi Şub. 25, 2008 12:21 pm

Tarih: Cmt Oca 12, 2008 3:16 pm Mesaj konusu: RPG Nasıl Yapılır?

--------------------------------------------------------------------------------
ALINTIDIR
İşte asıl olan soru budur. Rp nasıl yapılır? Rp nin bazı kuralları vardır. Kısa yada uzun ama anlamlı ve öz olacaktır. Size bir örnek vereyim.

I. Örnek ~~ Tom masasından kalkıp öğretmenin suratına baktı.

II. Örnek ~~ Üstünü çizmekle meşgul olduğu masasından yavaşca kalktı Profesörün sesini duyunca . Uzaktan bakıldığında kızaran suratı ona dikkatle bakan arkadaşları için komik görünüyordu. Arkadaşlarının bakışları arasında Profesöre bakmak ne kadar zor olsada kafasını Profesöre çevirip onun gözlerine baktı...

Aradaki fark oldukça bariz değil mi?. Ama Rp için alttaki geçerlidir. Gördüğünüz gibi II. örnekte betimleme var. O anda ne yaptığına değindim, nasıl kalktığına değindim sınıfın bakışlarına değindim. Özde ikiside aynı şeyi anlatıyor ama hangisini okumak daha zevkli ben size bırakıyorum...

Rp de sık yapılan bir hatayı da dile getirmek gerekir. RP de olayı yapan değilsin! Anlatansın... Bu yüzden sadece anlatacaksın. 3. Ağızdan konuşacaksın.

~~ Ayağa kalktım Profesör karşımdaydı. (YANLIŞ)
~~ Tom ayağa kalktı Profesör karşısındaydı.
Bu hata benim en sinir olduğum hatadır!

Rp nin esas aldığı kurallardan bir diğeri ise imla ve yazım kurallarıdır. Elimizden geldiğince buna dikkat edelim. Rpnin akıcılığı en önemli konu diyebiliriz. Rpnin akıcılığı içinde barındırdığı kurgu ve olaylara bağlıdır. Artık buda sizin hayal dünyanıza kalmış bir olay ne kadar düşünebiliyorsanız Rp niz o kadar akıcı olur. Rpnizin baştan sona okunabilmesi için göze hitap etmesi de oldukça önemli bir konudur. Yazı karakterinizi italik kullanın kendinize bir renk seçin ve esas renk olarak alın birde yan renk seçin onuda diğer kişilerin konuşmaları vb için kullanın rp de 2 den fazla renk okunmasının önüne bir gölge kurar. Bu yüzden 2 renk ağırlıklı kullanın. Rp leri uzun tutmaya çalışın bu çok önemlidir. Birde rp de siz karşındakinin yerine konuşamassınız.

Mesela;

Math Toma döndü ve nasılsın Tom? dedi. Tomda Mathe iyiyim sen nasılsın dedi. KESİNLİKLE YANLIŞ

Math Toma döndü ve nasılsın Tom? dedi. Bunu duyan uzaklara dalan Tom kendine geldi. Math karşısında duruyordu. deyip bırakacaksınız. Sonra Tom gelecek sana yazacak bu böyle gider. İşte burada rp nin nasıl yapıldığını ve kurallarını kısaca anlattım.
https://space.hareketforum.net

role playing game (RPG)
1 sayfadaki 1 sayfası